Skip to main content
15 grudnia 2020

Wpływ Covidu na rynek motoryzacji

Koronawirus (COVID-19) ma ogromny wpływ na światowy i polski rynek motoryzacyjny. Wszystko wskazuje na to, że wpływ ten będzie trwał jeszcze długo po zakończeniu pandemii. Wiele firm motoryzacyjnych zarówno w Polsce jak i na całym świecie zostało dotkniętych znacznymi zmianami w zakresie produkcji, sprzedaży i usług.

Jedną z pierwszych firm motoryzacyjnych, która została dotknięta skutkami pandemii, było polskie przedsiębiorstwo FSO. W marcu 2020 roku, kiedy to rząd wprowadził surowe obostrzenia, firma musiała zamknąć swoje zakłady produkcyjne. Jak wyjaśnił prezes firmy, obostrzenia wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa spowodowały znaczny spadek produkcji oraz zmniejszenie zatrudnienia. Wraz z zamknięciem zakładów produkcyjnych, wiele firm motoryzacyjnych zaczęło skupiać się na sprzedaży i usługach online. Wielu producentów zaoferowało zamówienia online, dostawy do domu i opcje finansowania. Takie działania pozwoliły firmom na utrzymanie się na rynku i przetrwanie kryzysu. Jednak wraz z wprowadzeniem nowych obostrzeń, wiele firm motoryzacyjnych zmuszonych było do zamknięcia swoich salonów i sklepów.

W Polsce, w sierpniu 2020 roku, wiele salonów samochodowych zostało zmuszonych do zamknięcia, co znacznie wpłynęło na sprzedaż nowych samochodów. Według danych Eurostatu, sprzedaż nowych samochodów w Polsce spadła o ponad 20% w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Sytuacja jest podobna w wielu innych krajach na świecie. W Stanach Zjednoczonych sprzedaż nowych samochodów spadła w lipcu 2020 roku o ponad 16% w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Z kolei w Wielkiej Brytanii sprzedaż nowych samochodów spadła aż o 50%, co jest największym spadkiem w historii. Jednak mimo trudnej sytuacji, wiele firm motoryzacyjnych podejmuje nowe inicjatywy, aby wspierać swoich klientów w tych trudnych czasach. Wiele firm oferuje teraz atrakcyjne oferty leasingu i finansowania, a niektóre z nich nawet darmowe ubezpieczenia samochodowe.

Nie ma wątpliwości, że koronawirus (COVID-19) wywrócił świat motoryzacji do góry nogami. W rezultacie wielu producentów samochodów zostało zmuszonych do zmiany swoich strategii marketingowych i dostosowania się do nowych realiów. Wszystko wskazuje na to, że te zmiany będą miały długotrwały wpływ na rynek motoryzacyjny w Polsce i na świecie.

Zobacz również – skup aut Warszawa Bemowo